+90 312 395 49 60 English

Ürünlerimiz

asdasd
asdasd
asdasd

Kül Fırını

Laboratuvar Fırını - Kül Fırını

Mikroteklab olarak üretime başladığımız ilk yıllardan itibaren laboratuvar fırını / kül fırını üretimi yapmaktayız. Ürünlerimizle ilgili bilgi vermeden önce zaman zaman karşımıza çıkan ' Kül fırını nedir, laboratuvar fırını nedir ? ' sorusuna kısa bir yanıt vermenin kullanıcılarımız açısından faydalı olacağını düşündük.

 

Pek çok laboratuvarın temel cihazları arasında yer alan bu ürün, boyutları nedeniyle laboratuvarlarda kullanılabilecek ölçülerde olması ve genellikle laboratuvarlarda kullanılması nedeniyle ' Laboratuvar Fırını ' olarak adlandırılır. 

 

Ülkemizde yoğunlukla kül testi için kullanıldığından laboratuvar fırını ile kül fırını tanımı özdeşleşmiş gibidir ancak gerçekte laboratuvar fırını deyimi, laboratuvarlarda kullanılan fırınların genel adıdır, kül fırını ise laboratuvar fırınlarının çeşitlerinden birisidir. Dolayısıyla kül fırnı kullanım amacı, kullanım şekli  aynı zamanda kül fırnı seçimini etkileyen bir faktördür.

 

Laboratuvarlarda kullanılmaları nedeniyle hassas bir ürün olarak düşünülse de aslında  13000C sıcaklıklara ulaşabildikleri için ağır koşullarda çalışan bir ürün olduğunu  söylemek mümkündür.

 

Fırının gücüne bağlı olarak rezistans seçimi, izolasyon malzemesi seçimi  vb teknik özellikler ürünün doğru tasarlanması, dolayısıyla güvenilir ve uzun ömürlü bir ürün olması açısından önemlidir.

 

Çember fırın, mufla fırını, kül fırını ile benzer özellklere sahip genellikle kare veya dikdörtgenler prizması şeklinde tasarlanmış laboratuvar fırınlarındandır. Bunların dışında tüp fırın, split fırın vb laboratuvarlarda bulunan  pek çok farklı tip fırın vardır.

Laboratuvar fırınları, dolayısıyla kül fırınları, kül testi, metalurji alanındaki testler, boya testleri, ön ısıtma, temperleme, su verme, oksidasyon vb pek çok  ısıl işlemde, malzeme geliştirme çalışmalarında  kullanılır.

 

Mikrotek Laboratuvar Fırınları belirtilen çalışma koşulları,  çalışma alanları ve teknik özellikler dikkate alınarak, yüksek sıcaklıkta çalışmaya uygun tasarlanan uzun ömürlü, güvenli  ürünlerdir.

 

STD ve PRO olarak ürün yelpazemizde yer alan laboratuvar fırınları, kontrol ünitesi opsiyonları sayesinde çok aşamalı, işlemleri yerine getirebilecek ürünlerimizdir. Temel özellikleri içeren öte yandan laboratuvar fiyatları ( Kül fırını fiyatları ) açısından oldukça rekabetçi ürünlerimiz hakkında bilgiye aşağıdaki ürün  linkinden ulaşabilirsiniz.

MFX-ECO ( Kül Fırını - ECO )

 

STD ve PRO Model Laboratuvar Fırını - Kül Fırını

Genel Özellikler


Laboratuvar Fırını - Kül Fırını  Isıtma Haznesi

  - Quartz cam tüplü ısıtma sistemi
  -  Kaset sistemli ısıtma haznesi  
  -  Kerenap tuğladan üretilmiş  ısıtma duvarları
  - A1 kalite rezistans telleri
  - Düşük enerji tüketimi

 

Laboratuvar Fırını - Kül Fırını  Kontrol Paneli
  - Mavi ekran aydınlatma  - Dokunmatik buttonlar
  - 4 Adet bekleme programı  - 1 Adet sabit program
  - Ayarlanan tarihte otomatik çalışma (geceden ayarlama programı)
  - Dakikada artış hızı ayarı  - Uyarı ve hata komutları
  - Tarih ve saat göstergesi


Laboratuvar Fırını - Kül Fırını  İzolasyonu
  - İnsan sağlığına zararı olmayan, uygun sıcaklık ve izolasyon kriterlerini sağlar.

  - Çift cidarlı sistemle fırın dış yüzeyinde sıcaklık minimum seviyede tutulur


Laboratuvar Fırını - Kül Fırını  Fanlı Baca Sistemi
  - Fırın içerisindeki gazların baca yardımıyla çeker ocağa verilmesini sağlamak amaçlı  tasarlanmıştır.
  - Gaz oluşumu sırasında otomatik çalışır.


Laboratuvar Fırını - Kül Fırını  Kapak Sistemi 

  - 180 derece sol tarafa açılır ya da yukarı açılır iki seçenek olarak sunulur
  - Çift cidarlı, dışarıya minimum seviyede ısı verecek şekilde tasarlanır.
  - Önyüz soğutmalı havalandırma sistemi 
  - İsteğe bağlı olarak, bazı modellerimizde, kapak yukarı açılabilecek şekilde üretilir. Sipariş öncesinde firmamıza bu istek bildirilmelidir.

 

 

MFX-STD & MFX-ECO LABORATUVAR FIRINI - KÜL FIRINI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

LLaboratuvar Fırını, Kül Fırını, Mufla Fırını, Laboratuar Fırını, Küçük tip fırın


  MFX-STD & MFX-ECO LABORATUVAR FIRINI - KONTROL ÜNİTESİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Mikrotek Kül Fırını STD PRO Kontrol Ünitesi, Laboratuvar Fırını Kontrol Ünitesi, Kül Fırını Kontrol Ünitesi


  MFX-STD & MFX-ECO LABORATUVAR FIRINI - DİĞER TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Kül Fırını, Kül Fırını Diğer Teknik Özellikler, Profesyonel Kül Fırını, Standard Kül Fırını, Standart Kül Fırını

 

LABORATUVAR FIRINI  -  KÜL FIRINI  SEÇERKEN


-Laboratuvar fırının ne amaçla kullanılacağı önemlidir. Kül fırını, çember fırın,  tüp fırın, split fırın gibi modeller farklı uygulamalar için geliştirilmiş laboratuvar fırınlarıdır. 

 

-Daha çok kül fırını olarak bilinen ve adlandırılan laboratuvar fırını seçiminde iki temel özellik, fırının çalışma hacmi ve ulaşılan sıcaklıktır. Fırının maksimum çıkabileceği sıcaklık,    ve sürekli çalışma sıcaklığı farklı olabilir. Uygulamalarınız için gerekli sıcaklık laboratuvar fırın seçiminde önemli faktölerden birisidir.

 

-Laboratuvar fırını - Kül Fırını,  gücü ve gücüne bağlı olarak ürünün  ısınma süresi çalışmalar için önemlidir. Isınma hızı çalışma sürenizi ve fırının elektrik sarfiyatını etkileyecektir.

 

-Laboratuvar fırınının sahip olduğu kontrol ünitesi, uygulamalarınızı yerine getirebilecek teknik özelliklere sahip olmalıdır.

 

-Kullanım kolaylığı önemli belirleyici noktalardandır. Laboratuvar koşullarınıza bağlı olarak kapağın yana ya da yukarı doğru açılımı, kontrol ünitesinin yerleşim yeri, elektronik menünün kolaylığı vb özellikler laboratuvar fırını ( Kül Fırını ) seçiminde önemli rol oynayabilir.

 

-Doğru tasarlanan laboratuvar fırını ( Kül fırını ) arızasız çalışan, uzun ömürlü bir üründür. Ürünün performansı yanı sıra arızasız çalışması ve uzun ömürlü olması kullanılan rezistanlar ve izolasyon malzemeleri ile kontrol ünitesine bağlıdır.

 

-Enerji tüketimi, laboratuvar fırınının ( Kül fırını ) tasarımı ile ilgilidir. Uygulamanın gerektirdiği güce uygun ve doğru elektriksel tasarım enerji tüketimi açısından önemli bir faktördür. 

 

-Fırın içi sıcaklık dağılımı ve kontrol ünitesinin hassasiyeti  fırın seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. 

 

-Uygulamaların gerektirdiği aksesuarlar ve fırınlara eklenebilirliği önemlidir. Aksesaurlara örnek olarak bilgisayar bağlantı modülü, gözetleme deliği, koruyucu gaz ortamı uygulamaları için gerekli malzemeler sayılabilir. 

 

-Her ürün seçiminde olduğu gibi,  kül fırın fiyatları da tercih noktasında en önemli faktördür ancak teknik yeterlik, dayanıklılık vb yukarıda belirtilen özellikler kül fırını fiyatları, laboratuvar fırın fiyatları önüne geçmemelidir. Kaldı ki ürünlerimiz pek çok özellikleri yanında fiyatları açısından da oldukça rekabetç ürünlerdir.LABORATUVAR FIRINI - KÜL FIRINI  KULLANIMI SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR


-Laboratuvar fırını - kül fırını yüksek sıcaklıkta çalışan bir üründür. Çalışma sırasında mutlaka iş eldiveni, gözlük vb koruyucu malzemeler kullanılmalıdır.

 

-Fırın çalıştırılmadan önce ürünün elektrik bağlantıları kontrol edilmeli, çalışmaya uygun olmayan herhangi bir durum fark edildiğinde teknik servise başvurulmalıdır.

 

-Fırının yakınında kolay alev alabilecek hiçbir malzeme bulundurmamalıdır.

 

-Yeterli havalandırmanın sağlanması için fırın etrafında uygun boş alan bırakılmalıdır.

 

-Fırının  bakımı ve kalibrasyonu zamanında yapılmış olmalıdır.

 

 

LABORATUVAR FIRINI İLE ISITMA UYGULAMALARI

 

-Tavlama

-Isıl İşlem

-Kül Testi

-Kalsinasyon

-Kurutma

-Kürleme

-Sinterleme

 

 

LABORATUVAR FIRINI KULLANILAN SEKTÖRLER


-Kimya

-Seramik

-Otomotiv

-Demir çelik

-Kömür

-Enerji

-Elektronik

-Malzeme araştırma geliştirme

-Gıda

-Havacılık ve uzay sanayi

 

LABORATUVAR FIRINI - KÜL FIRINI  ÖMRÜ


Laboratuvar fırınlarının ömrü fırın rezistanlarına bağlıdır demek yanlış bir ifade olmaz.  Resistansın, fırının çalışma gücüne bağlı olarak ulaşılacak çalışma sıcaklıklarına  uygun şekilde seçilmesi ve doğru tasarlanması , laboratuvar fırın ömürünü belirleyen en temel faktördür. Günümüzde pek çok laboratuvar fırın üreticisinin ( Kül fırın üreticisi ) tercih ettiği PID kontrol sistemi ile desteklenen ve izolasyonu uygun şekilde yapılan fırınların uzun yıllar çalışan dayanıklı ürünlerdir.

 

Laboratuvar fırınlarını, fırının ulaşabildiği maksimum sıcaklıklarda çalıştırmak, resistansların ömrünü kısaltacaktır. O nedenle fırın seçerken, çalışma sıcaklığı ile fırının maksimum ulaşabileceği sıcaklık arasında belli bir fark olmasına dikkat edilmelidir. 

 

Yukarıda belirtilen koşullar yerine getirildiği ve fırın seçimine özen gösterildiği taktirde, laboratuvar fırınlarnın ömrü tamamen kullanım sırasında gösterilen dikkat ve özene bağlıdır.

 

LABORATUVAR FIRINI - KÜL FIRINI  İÇİN FARKLI UYGULAMALARA YÖNELİK AKSESUARLAR


-Farklı kontrol üniteleri

-Gözetleme deliği

-Koruyucu gaz ortamı aparatları

-Bilgisayar bağlantı ünitesi

-Ekstra thermocouple

-Maşa, eldiven, koruyucu gözlük vb. yardımcı ürünler 

 

 

LABORATUVAR FIRIN TERİMLERİ

 

Laboratuvarlarda kullanılan kare ya da diktörtgenler prizması şeklinde yapıya sahip  fırınlar çember fırın, mufla fırını, manşet fırını, kül fırını vb. değişik isimlerle tanımlanırlar. Genellikle, kullanılan sektörde alışılmış isimlerle tanımlansa da, bu ürünlerin bazıları dikkatlerden kaçan temel özellikleri nedeniyle birbirlerinden ayrılırlar.

 

Çember fırın  (Chamber Furnace )  olarak adlandırılan fırınlarda,  açığa çıkan gazları dışarı atmak için kullanılan baca sistemi ve hava çevrimi yoktur. Çember fırın kapalı bir devre ya da kapalı bir kutu olarak düşünülebilir.

 

Mufla fırın ( Muffle Furnace ) bir baca deliğine sahiptir ve ısıtma işlemi sırasında açığa çıkan gazlar bu baca deliği sayesinde fırın iç haznesinden dışarıya atılır. Fırın iç haznesindeki hava akışı doğal bir çevrim olarak oluşturulur.

 

Kül fırını hava akışının fan destekli bir baca sistemi ile düzenlendiği, bu sayede fırın içi sıcaklık dağılımının daha homojen olduğu laboratuvar fırınıdır. Ancak yüksek kapasiteli fan desteği ve  hava akışının düzenlenebilmesi için detaylı olarak tasarlanan ve  genellikle de kül testlerinde kullanılan kül fırınları, çember fırın fiyatları ya da mufla fırın fiyatlarının ekonomikliği nedeniyle pahalı kalmaktadır. Bu nedenle laboratuvar fırın üreticileri genellikle  tüm ürünlerini  basit bir sistemle adapte ettikleri fan destekli baca sistemiyle ' Kül Fırını ' olarak piyasaya sunarlar. Sunulan bu çözüm, kül fırını fiyatlarının da rekabetçi olmasını sağlar ve pek çok kullanıcının ihtiyacı karşılanır.

 

Kül Fırını-Laboratuvar fırını-kül fırını fiyatları-laboratuvar fırını fiyatları-kül fırını üreticisi-laboratuvar fırını üreticisi-kül fırını nedir-protherm kül fırını-alser teknik-nabertherm-carbolite-thermconcept-magmatherm-kül fırını teknik şartnamesi


Kül Fırını Etiketleri - Laboratuvar Fırını Etiketleri


Kül fırını - Kül fırını nedir - Kül fırını fiyatları - Kül fırını kullanım amacı - Kül fırını ne işe yarar - Kül fırını kullanım talimatı

Laboratuvar fırını - Laboratuvar fırını fiyatları - Laboratuvar fırını nedir - Laboratuvar fırını nasıl kullanılır - Kül fırını